Úvod > Aktuality > Výstava - Nesmíme zapomenout: Jan Opletal a další oběti listopadu 1939

Výstava - Nesmíme zapomenout: Jan Opletal a další oběti listopadu 1939

11.11.2019

Výstava připomíná události podzimu roku 1939 a s nimi spojené osobnosti.Vedle Jana Opletala, který se stal symbolem této doby, chce přiblížit také osudy dalších aktérů těchto dějů. Především chce připomenout pekařského pomocníka Václava Sedláčka, skutečnou první oběť protinacistických demonstrací, zastřeleného dne 28. října 1939. Své nezaměnitelné místo v historii mají i Josef Adamec, Jan Černý, Marek Frauwirth, Jaroslav Klíma, Bedřich Koula, Josef Matoušek, František Skorkovský,Václav Šaffránek a Jan Weinert — studentští funkcionáři popravení dne 17. listopadu 1939.

Zapomenuto nesmí být ani na 1200 českých vysokoškoláků vězněných v koncentračním táboře Sachsenhausen. Jejich osud je vzpomenut na příkladu několika z nich.

Výstavu zapůjčilo Národní pedagogické muzeum J. A. Komenského Praha.

Je pro Vás připravena v areálu základní školy v chodbě pavilonu tělocvičny. viz fotogalerie