Drobečková navigace

Úvod > Aktuality

Aktuality


Štítky:

Noc s Andersonem 2023

Datum konání: 31. 3. 2023

20230331_175249.jpg

V pátek 31. března 2023 proběhla i v naší knihovně již tradiční akce s názvem Noc s Andersenem.

Tato akce probíhá v českých knihovnách již od roku 2000 a je nejen připomínkou k výročí světově nejznámějšího spisovatele pohádek Hanse Christiana Andersena, od jehož úmrtí by v letošním roce uběhlo již skoro 150 let, ale je to také akce, která má dát dětem osobní příklad a ukázat jim, jaká dobrodružství mohou společně s pěkným příběhem zažít.

Letošní ročník se nesl ve vzpomínce na Ferdu mravence, který v letošním roce slaví své 90. narozeniny od svého prvního nákresu.

Připomínkou na méně známou, ale v české literatuře velmi významnou spisovatelku a ilustrátorku Daisy Mrázkovou, která by v květnu oslavila již 100. narozeniny a stejného výročí by se také v listopadu, dožila česká malířka, spisovatelka a ilustrátorka Helena Zmatlíková.

V neposlední řadě jsme si také připomněli již 100 let od vzniku "Disney světa" Waltera Eliase Disneye.

 

Knihovnu navštívily žáci z 1. a 2. tříd místní ZŠ s pedagogickým doprovodem a nejen díky paní Mgr. Kateřině Kalovské zažily kouzelný pohádkový večer. Pohádku jim přišel přečíst pan starosta Ing. Vladimír Martínek, a děti tiše a nadšeně poslouchaly, ale také velmi bystře odpovídaly na všechny kvízové otázky k příběhu.

Odměnou dětem za jejich pozornost a skvělou spolupráci byl nevšední večerní zážitek, ale také sladká odměna v podobě právě Ferdy mravence.

Všem zúčastněným děkujeme za návštěvu knihovny a těšíme na další společně strávený čas s žáky z místní ZŠ, ale také na příští návštěvu dětských čtenářů, třeba v doprovodu rodičů či prarodičů. Velké poděkování patří také paní Ing. Martě Ostrčilové za pomoc s přípravou doprovodných materiálů k výstavě, které budou v knihovně k zhlédnutí do konce dubna. Velké díky také patří manželům Vidlákovým za zapůjčení knih pro děti a Městské knihovně v Přerově za pomoc a podporu při organizování akce.

Více fotografií z pohádkového večera je k zhlédnutí ve fotogalerii https://knihovna.hornimostenice.cz/fotogalerie/noc-s-andersenem-2023

Vaše knihovnice


Autor: Veronika Pleska Publikováno 2. 4. 2023 23:39

Tvoření kraslic v knihovně

Datum konání: 18. 3. 2023

                                                                                        Jaro nám pomalu začíná a největší jarní svátek Velikonoce nám již klepe na dveře.

received_208780405080013.jpeg

Připravit se na Velikonoce a nazdobit si své kraslice nejen voskem, ale také "vrtací" madeirovou technikou pod vedením paní Jitky Šínové si mohli v sobotu 18. března 2023 v místní knihovně vyzkoušet všichni zúčastnění. Při tvoření jsme si také přečetli úryvek z knihy Lidové tradice od autorky Dagmary Šottnerové o významu a původu zdobení vajec.

Krásně nazdobené kraslice jsou vystavené v prostorách knihovny a ke shlédnutí budou po celý měsíc duben.

Tímto děkujeme paní Jitce Šínové za úžasné ukázky i předvedení nevšední techniky zdobení kraslic, panu starostovi Ing. Vladimíru Martínkovi za podporu knihovně a především všem zúčastněným za bohatou účast a nadšení, se kterým přišli na sobotní tvoření.

Vaše knihovnice

Bedřiška Jurčíková a Veronika Pleska

více fotografií z akce naleznete ve fotogalerii ZDE:https://knihovna.hornimostenice.cz/fotogalerie/zdobeni-kraslic-v-knihovne


Autor: Veronika Pleska Publikováno 24. 3. 2023 8:50

Odpolední akce pro žáky z družiny místní ZŠ

Datum konání: 16. 3. 2023

received_160691890204113.jpegMěsíc březen je ve všech knihovnách měsícem čtenářů, a ne jinak, je tomu i v naší obecní knihovně. 

Ve čtvrtek 16. března 2023 jsme ve spolupráci s Muzeem J. Á. Komenského v Přerově připravili v místní knihovně interaktivní odpoledne pro žáky z družiny místní ZŠ, z oddělení Soviček a Veverek na téma Jan Blahoslav, rodák z Přerova.

Děti měli možnost seznámit se s osobností Jana Blahoslava, významného rodáka z Přerova, dozvěděli se mnoho informací o jeho životě a jeho tvorbě, ale také o době, ve které žil a tvořil svá celosvětově známá díla. 

K nahlédnutí byly připraveny kopie jeho nejznámějších děl a poslech dobové hudby, při jejímž poslechu děti tvořili nejen papírové svíce na dort určený k oslavě již 500. výročí od jeho narození, ale měli také možnost vyzkoušet si psát husím brkem nebo na voskové tabulky.

Dětem i paním vychovatelkám velmi děkujeme za návštěvu naší knihovny a paní Mgr. Janě Trtíkové a Muzeu J. Á. Komenského v Přerově za skvěle připravený doprovodný program a zapůjčení edukačních pomůcek.

Žáci, kteří donesli vyplněné přihlášky se mohli zdarma registrovat mezi nové čtenáře naší knihovny. Tímto také děkujeme panu starostovi Ing. Vladimíru Martínkovi za podporu místní knihovny.

 


Autor: Veronika Pleska Publikováno 21. 3. 2023 22:00

Voucher na 2 e-knihy zdarma

Datum konání: 1. 3. 2023 - 31. 3. 2023

Internetový obchod palmknihy.cz nabízí pro všechny čtenáře dárek k akci Březen - měsíc čtenářů zdarma voucher na 2 e-knihy.

Stačí se pouze registrovat na webových stránkách www.palmknihy.cz. Ve Vašem účtu rozklikněte sekci " Moje peněženka" a do kolonky "Zde vložte svůj dárkový kód" zadejte MESICCTENARU23. Vybrané tituly e-knih se Vám zobrazí v "Knihovničce" a můžete se pustit do čtení!

Voucher lze využít na uvedené tituly pouze do 31.3. 2023.


Autor: Veronika Pleska Publikováno 5. 3. 2023 7:07

Březen - měsíc čtenářů

Datum konání: 1. 3. 2023 - 31. 3. 2023

Březen – měsíc čtenářů je celostátní akce podporující a propagující četbu, pořádaná každoročně v měsíci březnu. Vznikla v roce 2009 a jejím organizátorem je Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky (SKIP). Každý rok se k této akci svými aktivitami hlásí více než 400 veřejných knihoven z celé České republiky.

V tomto měsíci proběhne v knihovně Horní Moštěnice registrace dětí a žáků do 15-ti let ZDARMA.

Knihovnu v březnu také navštíví všechna odděleni družiny z místní ZŠ, pro které bude připraven speciální program na podporu četby.

Při příležitosti "měsíce čtenářů" pro Vás také chystáme NOVINKU v podobě "KNIHOBUDKY"  v prostorách zdravotního střediska, která bude sloužit pro odkládání, ale také bezplatné odebírání knih. 

Jste také srdečně zváni na Tvořivou sobotu dne 18. března v prostorách knihovny s názvem „ Zdobení kraslic“.

Věříme, že nejen v březnu, ale i po celý rok rádi využijete služeb Místní knihovny vždy v pondělí a ve středu od 13 – 17 hodin.

Těší se na Vás

Vaše knihovnice

 


Autor: VP Publikováno 2. 3. 2023 6:09

Zdobení kraslic v knihovně

Datum konání: 18. 3. 2023

Milí čtenáři, milé čtenářky,

v sobotu 18. března 2023 od 15 hodin proběhne v naší knihovně akce " Velikonoční tvoření kraslic".

NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT:

web.jpg

  • Zdobení kraslic voskem
  • Ukázka vrtací – madeirové techniky
  • Příjemná předvelikonoční atmosféra
  • Přečteme si o velikonočních zvycích

Celým odpolednem nás provede paní Jitka Šínová, která nám představí různé techniky zdobení kraslic a vy budete mít možnost si je i vyzkoušet.

Dozvíme se více o významu kraslic a jejich historie.

Na tuto akci je nutná rezervace!!!

Přihlášky prosím zasílejte do pátku 17. března na e-mail: knihovna.mostenice@cbox.cz nebo osobně v knihovně v pondělí a ve středu.

Těšíme se na Vás!

Vaše knihovnice.

 


Autor: Veronika Pleska Publikováno 28. 2. 2023 6:20
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Ohlédnutí se za Předjarním tvořením v naší knihovně

Datum konání: 11. 2. 2023

Předjarním tvořenímV únoru bývá ještě chladno, ale my jsme si sobotní odpoledne „zahřáli“ tvořením jarních květin z kartonu a minerálních kamenů, teplým čajem a kávou. Součástí odpoledne byla i malá ukázka minerálů lektorky Zuzany Balcárkové, a přečetly jsme si příběh o Starém stromě z knihy Pramen čisté vody paní Mgr. Marie Špalkové.

Už jste slyšeli rčení: "Řekni to květinou."? My jsme se právě díky Květomluvě dozvěděli i význam některých květin.

Sešlo se nás 20 tvůrčích žen a dětí, a  celým odpolednem provázela příjemná atmosféra, kdy se knihovnou nesl smích malých dětí i povídání babiček. Bylo krásné sledovat, jak spolu tráví čas babička, dcera a vnučka, a jak byl každý výtvor originální.

Tímto děkujeme panu starostovi Ing. Vladimíru Martínkovi a obci za možnost sejít se v krásných prostorách místní knihovny a ukázat občanům, že knihovna může být i místem setkávání se. Všem účastníkům děkujeme za příjemné strávený čas a těšíme se na další společné tvoření v březnu. Více fotografií naleznete na webových stránkách knihovny v sekci fotogalerie.

Vaše knihovnice


Autor: Veronika Pleska Publikováno 15. 2. 2023 8:33
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Čtenářská gramotnost u dětí: Jak lehce naučit dítě číst

Datum konání: 13. 2. 2023

Čtenářská gramotnost u dětí: Jak lehce naučit dítě číst.

Umět číst je základní dovednost, která děti provází celým životem, a proto bychom děti měli při čtení podporovat. Již od předškolního věku si děti postupně osvojují různé schopnosti, které jim v budoucnosti čtení usnadňuje. Jedná se nejen o kognitivní dovednosti, jako je například kreativita, soustředěnost nebo podpora slovní zásoby, ale také pozitivně přispívají ke zdraví dítěte – pomáhají snížit stres a dítě zklidňují.....

https://www.c-and-a.com/eu/cz/shop/ctenarska-gramotnost


Publikováno 13. 2. 2023 13:18

Žebříček nejčtenějších knih v roce 2022 v knihovně Horní Moštěnice

Datum konání: 7. 2. 2023

Milí čtenáři, milé čtenářky 

představujeme Vám žebříček nejčtenějších knih za uplynulý rok 2022.

Nechte se inspirovat a rádi Vás opět uvidíme v pondělí a ve středu od 13 - 17h v prostorách místní knihovny.

Vaše knihovnice.


Autor: Veronika Pleska Publikováno 7. 2. 2023 7:24
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Společné předjarní tvoření napříč generacemi

Datum konání: 11. 2. 2023

Milé čtenářky, milí čtenáři,

v sobotu 11. února 2023 od 15 hodin Vás zveme na "předjarní tvoření s příběhem", které se uskuteční v prostorách knihovny Horní Moštěnice.

Akce je vhodná pro všechny věkové kategorie. 

Jste srdečně zváni!


Autor: Veronika Pleska Publikováno 23. 1. 2023 15:41
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář